GminyGrabicaKulturaWydarzenia

Gminne Centrum Kultury w Grabicy już działa – ZDJĘCIA,FILMY

Ma ponad 1000 metrów kwadratowych powierzchni, znajduje się w nim między innymi doskonale wyposażona sala widowiskowa na ponad 160 miejsc, biblioteka, archiwum gminne, sala baletowa, pracownie muzyczne dla orkiestry i lokalnych zespołów, sala komputerowa i wiele innych. Budowa trwała około dwóch lat i pochłonęła nieco ponad 6 milionów złotych – Gminne Centrum Kultury w Grabicy, w sobotę (15 lutego) oficjalnie oddano do użytku.

Gminne Centrum Kultury znajduje się po sąsiedzku Urzędu Gminy i miejscowej OSP. Zdecydowanie wyróżnia się swoim wyglądem. To nowoczesny, ekologiczny, kilkukondygnacyjny budynek, w pełni dostosowany dla osób niepełnosprawnych. Koszt budowy to 6 milionów 42 tysiące złotych.

– Historia powstania tego budynku to rok 2015, kiedy to wystąpiliśmy do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o zgodę na rozbiórkę dawnego drewnianego budynku biblioteki, który był wpisany do ewidencji zabytków. Otrzymaliśmy na to zgodę i sukcesywnie poszczególne etapy budowy trwały aż do roku 2020, gdzie 15 lutego, dokonujemy rozpoczęcia prac Gminnego Centrum Kultury – powiedział wójt Krzysztof Kuliński. – A budynek to ponad 1000 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Sercem tego miejsca jest sala widowiskowa na 164 miejsca. Oprócz sali widowiskowej, na parterze znajduje się biblioteka z czytelnią, oraz archiwum gminne. Piętro wyżej znajduje się sala konferencyjna z zapleczem oraz sala plastyczna. Kolejna kondygnacja to sala baletowa z poręczą i lustrami oraz szatniami, a także dwie sale muzyczne dla naszych zespołów. To teraz kulturalne serce całej gminy, mam nadzieję, że będzie biło bardzo mocno – dodał wójt Krzysztof Kuliński.

– To piękny obiekt który będzie doskonale łączył tradycję z nowoczesnością. W tym budynku na pewno będzie pielęgnowany folklor Ziemi Piotrkowskiej, a sądząc po nowoczesnej architekturze, znajdzie się tu także miejsce na nowe inicjatywy i pomysły zarówno w zakresie integracji, czy wymiany informacji – powiedział starosta Piotr Wojtysiak, który nie wykluczył wspólnych inicjatyw urzędu z Centrum Kultury. – Uzgodniliśmy z wójtem, że kilka imprez o charakterze powiatowym będziemy organizować właśnie tutaj. Znamy gościnność grabiczan, i wierzymy że Centrum Kultury nie będzie tylko miejscem integracji dla lokalnej społeczności, ale dla wszystkich mieszkańców Ziemi Piotrkowskiej – mówi Piotr Wojtysiak.

W uroczystości oprócz samorządowców gminnych, brali udział wicemarszałek Zbigniew Ziemba, dyrektor Łódzkiego Domu Kultury czy Komendant Miejski Policji. Centrum otwarte będzie od poniedziałku do piątku od 8:00 do 19:00. W soboty czynne będzie nieco krócej, jednak jak zapowiada wójt, w razie potrzeby otwarte będzie także w niedzielę.

0 0 vote
Article Rating
Tagi

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Close
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Close
Close