Piotrków TrybunalskiWażne wiadomościWydarzenia

Elżbieta Gniewaszewska – laureatką 46. Złotej Wieży Trybunalskiej

Tegoroczna Złota Wieża Trybunalska, decyzją Kapituły powędruje w ręce Elżbiety Gniewaszewskiej. Taką decyzję podjęto dziś (16.06) w tajnym głosowaniu.

Organizatorem konkursu jest Towarzystwo Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego. – W tym roku wpłynęły cztery zgłoszenia. Jedno z nich ze względów formalnych została odrzucona, bowiem nie było załączonego uzasadnienia dla kandydata. Trzy pozostałe poddano tajnemu głosowaniu. Zdecydowaną większością głosów, wybrano Elżbietę Gniewaszewską – informuje Waldemar Domarańczyk, prezes Towarzystwa.

Wniosek do Kapituły Złotej Wieży Trybunalskiej

Zgłaszamy kandydaturę Elżbiety Gniewaszewskiej do wyróżnienia Złotą Wieżą Trybunalską w roku 2021. Od najmłodszych lat uczestniczyła w życiu artystycznym i kulturalnym Piotrkowa Trybunalskiego. Była członkiem ludowego zespołu tanecznego, później w latach 1970–1975 jego instruktorem. Jako instruktor tańca troszczyła się o właściwy rozwój talentów dzieci i młodzieży, a także o przetrwanie i propagowanie szeroko pojętej kultury ludowej.

W latach 1974–1976 była członkiem Kabaretu „Szpilor” zdobywającego wiele nagród i wyróżnień. Całe życie zawodowe poświęciła działalności kulturalnej. Pracowała w strukturach administracyjnych rządowych i samorządowych, zaczynając od najniższych szczebli – od stanowiska instruktora w Powiatowym Domu Kultury w Piotrkowie Trybunalskim, poprzez dyrektora Wojewódzkiego Domu Kultury w Piotrkowie Trybunalskim, do dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Wojewódzkiego w Piotrkowie Trybunalskim, które to stanowisko piastowała do reformy administracyjnej kraju i likwidacji województwa piotrkowskiego. Jako instruktor i dyrektor PDK i WDK organizowała imprezy i różnego rodzaju przedsięwzięcia kulturalne, które rozwijały umiejętności artystyczne oraz promowały kulturę lokalną, będąc jednocześnie aktywnym ich uczestnikiem i wykonawcą.

W lipcu 1998 r. rozpoczęła pracę w Miejskim Ośrodku Kultury w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie współtworzyła w strukturach MOK lokalną telewizję miejską „Informacje Piotrkowskie”, będąc redaktor naczelną tej telewizji do czerwca 2009 r. Była organizatorem projektu obejmującego całe byłe województwo piotrkowskie pn. Współzawodnictwo Kulturalne Gmin Województwa Piotrkowskiego. Ówczesny ewenement na skalę kraju – wszystkie gminy wystartowały w konkursie. Duża mobilizacja lokalnych środowisk, trwałe efekty w postaci inwestycji i cennych wartości kulturowych pozostawionych w tych środowiskach. Współtwórca „Interakcji „ Międzynarodowego Festiwalu Sztuki „Translacje” – przy udziale w imprezie artystów z całego świata.

Przez cały okres swej pracy troszczyła się o rozwój kultury i jej bazy w Piotrkowie Trybunalskim. Wiele lokalnych środowisk artystycznych, dzięki odpowiedniej opiece i trosce Elżbiety Gniewaszewskiej, przetrwało i dziś stanowią główne ośrodki kulturalne w swoich społecznościach. Od 2006 jest aktywnym członkiem Towarzystwa Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego, będąc od 2008 r. członkiem jego Zarządu, następnie Sekretarzem Zarządu, a obecnie Wiceprezesem TPPT. Bezpośrednio zaangażowana jest w organizację Konkursu plastycznego „Mój zielony Piotrków” oraz we wszystkie sztandarowe działania Towarzystwa, takie jak organizacja kwesty na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków, współpraca z samorządem Piotrkowa Tryb. oraz z bratnimi stowarzyszeniami z miast województwa łódzkiego. Dzięki jej doświadczeniu i pomysłowości i inicjatywie działalność Towarzystwa dociera do kręgów coraz to nowych piotrkowian, do szkół, instytucji kultury, środowisk gospodarczych i biznesowych.

Pani Elżbieta Gniewaszewska nie ustaje w działalności na rzecz miasta i jego historii, a nie pracując już zawodowo coraz więcej czasu przeznacza na działalność społeczną, której oddaje swoje bogate doświadczenie i zdolności organizatorskie. Ważniejsze odznaczenia: Złoty Krzyż Zasługi, Zasłużony dla Województwa Piotrkowskiego, Zasłużony Działacz Kultury

2 7 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!