Piotrków TrybunalskiWydarzenia

Dzwon w Farze będzie bił każdego dnia

Piotrków Trybunalski wraca do tradycji bicia dzwonu Władysława III Warneńczyka, który znajduje się w kościele farnym. Dzwon będzie bił codziennie o godz. 18.00. Przywrócenie tradycji bicia dzwonu to jedna z wyjątkowych części obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Ten element w wyjątkowy sposób łączy historię Polski oraz historię naszego miasta.

Dzwon Władysława III Warneńczyka znajduje się w kościele pw. św. Jakuba. Jego dźwięk rozchodzący się z wieży kościoła farnego w naszym mieście było słychać w porze wieczornej codziennie przez blisko 500 lat. Dzwon bił od 1445 roku aż do wybuchu II wojny światowej. Było to dziewięć uderzeń, które symbolizowało dziewięć lat panowania Władysława III Warneńczyka, który zginął w bitwie pod Warną w 1444 roku. Piotrkowianie poprzez bicie dzwonu czcili pamięć króla, którego korona została potwierdzona podczas zgromadzenia możnowładców i najwyższych duchownych kościoła polskiego, które odbyło się w kościele farnym w Piotrkowie.

W roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości nasze miasto wraca do tej pięknej tradycji. Po kilkudziesięciu latach przerwy dzwon znów zabije. Inaugurację zaplanowano 10 listopada (godz. 18.00), czyli w rocznicę bitwy pod Warną, w której zginął król Władysław. Od tego dnia dziewięciokrotne uderzenia dzwonu będą codziennie wspominać postać króla Władysława III Warneńczyka.

Po zakończeniu mszy świętej przybyli będą mogli udać się na tradycyjne wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Koncert poprowadzi Chór Jana z Ręczna. Tym razem koncert zorganizowany zostanie na dziedzińcu Centrum Idei Ku Demokracji. Początek o godzinie 19.00 – informuje Urząd Miasta.

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!