Piotrków TrybunalskiWażne wiadomościWydarzenia

Działki pod budowę S12 zapisane w testamencie

Jak jest przyszłość drogi S12? Kiedy rozpoczną się prace przy jej budowie? I w końcu – ile jeszcze osób musi zginąć, by ta niezwykle wyczekiwana trasa pomiędzy Piotrkowem Trybunalskim i Sulejowem wreszcie powstała? – odpowiedzi na te i inne pytania szukali uczestnicy spotkania, które zorganizowano w biurze poselskim Cezarego Grabarczyka.

-Ta droga wpisana jest w program budowy dróg ekspresowych i autostrad, oznacza to, że rząd ma dla niej przygotowane finansowanie. Jednak problemy z decyzją środowiskową pokazują, że urastają one do takich przeszkód, że budowa staje się na ten czas niemożliwa. Brak woli politycznej powoduje, że nie możemy jej zbudować. Co musi się stać żeby to się zmieniło? Chyba powinna pojawić się jeszcze większa presja mieszkańców i samorządów. Ponad podziałami musi powstać koalicja samorządów i obywateli – w historii było już tak kilka razy. Bez siły perswazji opinii publicznej, tej drogi nie da się zbudować. – powiedział poseł Cezary Grabarczyk.

Jedną z osób która zabrała głos w dyskusji był Jacek Zajączkowski ze stowarzyszenia S12 Natychmiast, który opowiadał o tym, że jeden z mieszkańców Sulejowa w testamencie zapisał grunty pod budowę tej drogi. – Podczas zbierania podpisów pod petycją w sprawie budowy S12, do jednej z wolontariuszek podeszła starsza pani i powiedziała, że jej mąż dokonał wpisu w testamencie, że jeśli droga będzie przechodziła przez działki należące do tej rodziny, to zobowiązuje spadkobierczynię do tego, by przekazała je za darmo pod budowę drogi, tak żeby nigdy już nikt nie stracił życia na DK12. – opowiada Jacek Zajączkowski.

Droga ekspresowa S12 ma łączyć się z autostradą A1 na południe od Piotrkowa Trybunalskiego i biec przez Sulejów oraz Opoczno w kierunku Radomia. Długość drogi ekspresowej S12 na terenie województwa łódzkiego to ok. 61 km. Decyzja środowiskowa została wydana przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Łodzi 30 maja 2019 roku, uzyskując rygor natychmiastowej wykonalności. Jednak ze względu na odwołanie środowisk ekologicznych, Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wezwał GDDKiA do uzupełnienia części Raportu środowiskowego. W ciągu najbliższego miesiąca powinna zostać wybrana najkorzystniejsza oferta w przetargu na uzupełnienie Raportu. Oznacza to, że w połowie 2024 roku dokumenty powinny być gotowe, a decyzja środowiskowa ostateczna. – czytamy w komunikacie GDDKiA.

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!