Kultura

Dwie wystawy w ODA

Już dziś (15.06) w galerii ODA odbędą się dwa wernisaże wystaw piotrkowskich artystów. Pierwszy, Aleksandry Bubis: „Więc może byśmy tak najmilsza…”, początek o 17:30, a pół godziny później „Japońskie inspiracje” Mariusza Gosławskiego.

Aleksandra Bubis
Urodziłam się w 1999 roku w Piotrkowie Trybunalskim. Jako mała dziewczynka nie spodziewałam się, gdzie poprowadzą mnie moje ścieżki. W 2015 roku szarpana wątpliwościami trafiłam do Liceum Plastycznego w Tomaszowie Mazowieckim. Dziś nie mogę sobie wyobrazić lepszej decyzji. Dzięki wsparciu wspaniałych nauczycieli – artystów, pod których okiem dojrzewałam, mogę dziś Państwu zaprezentować moje prace. W tworzeniu znajduję odprężenie i ukojenie, tak potrzebne w dzisiejszych czasach. Uwielbiam obserwować świat wokół mnie i dzięki sztuce mogę dać wyraz tym obserwacjom .

Tytuł „Więc może byśmy tak najmilsza…” jest mocno sentymentalny. Ukazuje mój stosunek do wspaniałego miasta i znajdującej się w nim szkoły. Tak, jak kiedyś Tuwim, dziś ja doceniam jego wdzięki. To mój śmiech, smutek, wyjątkowi ludzie, a przede wszystkim mój rozwój.

Mam nadzieje, że to dopiero początek mojej artystycznej drogi. Wystawa czynna będzie do 8 lipca 2018 r.

 

Mariusz Gosławski
Autor o wystawie: „Japońskie inspiracje” – pod takim tytułem w 2011 roku nazwałem swojego bloga, na którym dzielę się moimi pracami inspirowanymi sztuką i kulturą japońską. Tak też nazwałem wystawę – retrospektywną (od tradycji po współczesność), ukazującą przegląd prawie 10-letniego tworzenia w klimacie Dalekiego Wschodu. Tym razem będą to prace czarno-białe malowane tuszem, złożone z kilku cyklów tematycznych. Pierwszy cykl – to pierwsze prace powstające od 2008 roku, tradycyjne tematy: rośliny, zwierzęta i sztuki walki. Drugi – samurajski cykl (2015) to największe moje prace, gdzie oprócz samurajów i samurajek pojawiają się również motywy roślinne, zwierzęce i architektura. Trzeci cykl – to gejsze (z 2016). Kolejny – to bardzo oszczędny w formie cykl malarstwa zen (2016). Najnowsze dwa cykle to akty i prace abstrakcyjne. Wśród prac pojawiają się także japońskie kaligrafie. Charakterystycznymi cechami estetyki zen są: maksymalna prostota, surowość i klarowność formy, oraz „gra z umysłem i postrzeganiem” oparta na paradoksalnych, przypadkowych skojarzeniach i podświadomie odbieranych impresjach. To malarstwo medytacyjne, intuicyjne.

Mariusz Gosławski, ur. 18 września 1980 r. w Piotrkowie Tryb. Artysta plastyk, malarz, fotograf, poeta i teolog – etyk. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zduńskiej Woli (2000 r.) i Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie (2007 r.). Jest znanym w Polsce artystą malującym obrazy kawą. Tworzy też prace inspirowane sztuką Kraju Kwitnącej Wiśni. Jego działalność propagująca kulturę Japonii ma wielu sympatyków i zyskała uznanie m.in. Ambasady Japonii w Polsce. Współpracuje z wieloma instytucjami, klubami i ośrodkami kultury, prowadząc warsztaty artystyczne, prelekcje, pokazy dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Czasem pomaga w sprawach duchowych i stawia karty tarota. Ma na swoim koncie 5 tomików wierszy, 200 wystaw indywidualnych i ponad 170 wystaw zbiorowych w kraju i za granicą, był wielokrotnie nagradzany za działalność twórczą, a jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą, m.in. we Włoszech, Portugalii, USA, Dubaju, Australii czy Japonii.

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!