MoszczenicaWydarzenia

Dotacja i nowy sprzęt dla strażaków z gminy Moszczenica

15 tysięcy złotych dotacji z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi trafi do Ochotniczej Straży Pożarnej w Rękoraju. Umowę na dofinansowanie zakupu sprzętu ratowniczego podpisano w tamtejszej sali OSP. Ponadto jednostki z całej gminy otrzymały sprzęt potrzebny do prowadzenia działań ratowniczych.

– Po zmianie sposobu finansowania zakupu sprzętu dla OSP, kiedy to ustawą zabrano pieniądze z Zarządu Głównego OSP i przekazano je do dyspozycji PSP, mieliśmy własne przemyślenia. Zadecydowaliśmy, że jako samorząd musimy wesprzeć te małe jednostki, które często jako pierwsze zjawiają się przy wypadkach na głównych trasach przelotowych przez nasze województwo. Pieniądze trafią m.in. do OSP Rękoraj i posłużą do zakupu rozpieracza do blachy, który pozwoli uwolnić ofiarę wypadku z samochodu – mówi Marek Mazur, przewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego, jeden z sygnatariuszy umowy.

Ponadto druhowie z gminnych Ochotniczych Straży Pożarnych mają powód do zadowolenia. Ich jednostki wzbogaciły się o sprzęt, który pomaga ratować życie. – Cieszę się, że znaczenie Ochotniczych Straży Pożarnych jest doceniane także w województwie. My, jako samorząd, przez ostatnie lata wspomogliśmy te jednostki kwotą 2 milionów złotych. Poza tym jako gmina aplikowaliśmy o środki w ramach programu przygotowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości – mówi wójt Marceli Piekarek. – Warunkiem otrzymania dotacji było współfinansowanie zakupu w wysokości 1% wydatków. Dzięki środkom z Funduszu Sprawiedliwości i dołożeniu przez gminę 848,48 zł, do strażaków z 10 jednostek OSP z naszego terenu trafił sprzęt wartości 85 tysięcy złotych.

Poszczególne jednostki otrzymały:
OSP Gościmowice Drugie – torba ratownicza: OSP R-1 z deską;
OSP Gazomia Stara – torba ratownicza: OSP R-1;
OSP Baby – torba ratownicza: PSP-R-1 z deską;
OSP Jarosty – torba ratownicza: PSP-R-1 z deską;
OSP Kiełczówka – torba ratownicza: PSP-R-1 z deską;
OSP Kosów: detektor napięcia, latarka akumulatorowa, butle na sprężone powietrze, nóż do cięcia pasów bezpieczeństwa, zbijak do szyb, piła ręczna ratownicza;
OSP Rękoraj: defibrylator;
OSP Moszczenica: defibrylator i zestaw podpór do stabilizacji pojazdów;
OSP Sierosław: agregat zasilający do narzędzi hydraulicznych P630 SG Lukas;
OSP Srock: cylindry rozpierające R 420 z zestawem końcówek.

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!