Piotrków TrybunalskiWażne wiadomościWydarzenia

Do więzienia na 2 lata i 4 miesiące za podpalenie lasu i znieważenie policjanta – FILM

Przed piotrkowskim sądem zapadł wyrok w sprawie podpalenia lasu w Goleszach. Sąd skazał 43-letniego mężczyznę na 2 lata bezwzględnego więzienia za podpalenie lasu i dodatkowo na 6 miesięcy za znieważenie policjanta. Sąd, karę łączną wymierzył na 2 lata i 4 miesiące pozbawienia wolności.

Przypomnijmy, że zdarzenia doszło 18 maja tego roku. Około godziny 14:30 zawiadomiono Nadleśnictwo o pożarze w leśnictwie Żarnowica, Tuż przy drodze prowadzącej z Golesz Dużych do Lubiaszowa. Wszyscy leśnicy, którzy w tym czasie byli w pobliżu, udali się na miejsce pożaru. Na miejsce dotarł także patrol Straży Leśnej. Na miejscu okazało się, że płonie 15-letni młodnik sosnowy. Bardzo szybko przybyła na miejsce jednostka KSRG OSP Lubiaszów i w zarodku opanowała pożar. Ogień zniszczył poszycie lasu na powierzchni około 1 ara. Po około 30 minutach od ugaszenia, w odległości około 150 metrów ponownie zapłonął lat. Wtedy to, dyżurny piotrkowskiej policji otrzymał zgłoszenie o pożarze lasu. Policjanci z funkcjonariuszami Straży Leśnej wiedzieli już, że doszło do celowego podpalenia. Do akcji gaśniczej włączyli się również strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Piotrkowie.

Przy użyciu drona leśnicy sprawdzili pobliski teren, aby zobaczyć czy dojdzie do kolejnego podpalenia. Około 300 metrów dalej zauważono kolejny dym oraz uciekającą postać. Po chwili mężczyzna był już w rękach policjantów, a następnie trafił do policyjnego aresztu. 43-latek miał w organizmie prawie 3 promile alkoholu. Usłyszał zarzuty spowodowania pożaru, a także znieważenia policjantów. Wobec podpalacza na wniosek prokuratora sąd zdecydował wtedy o 3-miesięcznym areszcie.

Dzisiaj (14.09) zapadł wyrok w tej sprawie. Oskarżony usłyszał zarzut z art. 163 K.K. Wyrok jaki ogłoszono, to 2 lata pozbawienia wolności za podpalenie (szybka akcja Straży Pożarnych i leśników zminimalizowała szkody, co wpłynęło na korzyść obwinionego), a także 6 miesięcy za znieważenie policjantów. Kara łączna to 2 lata i 4 miesiące bezwzględnego więzienia. Na poczet kary zaliczono czas tymczasowego aresztowania. Oskarżony musi także pokryć koszty procesu.

Za pomoc w ujęciu podpalacza leśnicy dziękują, świadkom zdarzenia, strażakom z KRSG OSP Lubiaszów, PSP Piotrków oraz Policjantom z KP w Wolborzu za doprowadzenie podejrzanego przed oblicze Temidy.

Podpalacz

Zdarzenie miało miejsce w poniedziałek 18 maja 2020 roku, około godziny 14:30 zawiadomiono Nadleśnictwo o pożarze w leśnictwie Żarnowica. Tuż przy drodze prowadzącej do miejscowości Golesze Duże z miejscowości Lubiaszów. Wszyscy leśnicy, którzy w tym czasie byli w pobliżu, udali się na miejsce pożaru. Na miejsce dotarł także patrol Straży Leśnej. Okazało się, że tuż przy drodze publicznej płonie 15-letni młodnik sosnowy. Bardzo szybko przybyła na miejsce jednostka KSRG OSP Lubiaszów i w zarodku opanowała pożar. Ogień zniszczył poszycie lasu na powierzchni około 1 ara. Po około 30 minutach od zakończenia czynności, w odległości około 150 metrów ponownie zapłonął młodnik sosnowy. Wtedy to, dyżurny piotrkowskiej policji otrzymał zgłoszenie o pożarze lasu w Goleszach Parcela. Policjanci z funkcjonariuszami Straży Leśnej wiedzieli już, że doszło do podpalenia. Do akcji gaśniczej włączyli się również piotrkowscy strażacy z Państwowej Straży Pożarnej. Przy użyciu drona leśnicy sprawdzili pobliski teren, aby zobaczyć czy dojdzie do kolejnego podpalenia. Około 300 metrów dalej zauważono kolejny dym oraz uciekającą postać. Po chwili mężczyzna był już w rękach policjantów, a następnie trafił do policyjnego aresztu. 43-latek miał w organizmie prawie 3 promile alkoholu. Usłyszał zarzuty spowodowania pożaru, a także znieważenia policjantów. Wobec podpalacza na wniosek prokuratora sąd zdecydował wtedy o 3-miesięcznym areszcie. Dzisiaj 14 września 2020r.odbyła się rozprawa w piotrkowskim Sądzie Rejonowym. Oskarżony usłyszał zarzut z Art. 163 K.K. Wyrok jaki ogłoszono to 24 miesiące pozbawienia wolności za podpalenie.(Szybka akcja Straży Pożarnych i pozostałych służb zminimalizowała szkody, co wpłynęło na korzyść obwinionego) 6 miesięcy za znieważenie policjantów.Kara łączna to 2 lata i 4 miesiące bezwzględnego więzienia. Na poczet kary zaliczono czas aresztu. Zasądzono też pokrycie kosztów sądowych.Za pomoc w ujęciu podpalacza leśnicy dziękują, świadkom zdarzenia, strażakom z KRSG OSP Lubiaszów, PSP Piotrków oraz Policjantom z KP w Wolborzu za doprowadzenie podejrzanego przed oblicze Temidy.

Opublikowany przez Nadleśnictwo Piotrków,Lasy Państwowe Poniedziałek, 14 września 2020

Mat: Nadleśnictwo Piotrków

Zobacz także:

0 0 vote
Oceń temat artykułu
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!