Artykuły SponsorowaneKultura

Dlaczego warto pomyśleć o zautomatyzowaniu produkcji?

Automatyzacja produkcji pozwala na wdrożenie rozwiązań mających na celu zwiększenie udziału maszyn w procesach wytwarzania różnych produktów. Przede wszystkim obejmuje zadania powtarzalne i monotonne oraz wymagające dużej precyzji. Może posłużyć do zwiększenia wydajności oraz optymalizacji kosztów produkcji. Jej głównym celem jest m.in. zapewnienie stabilnej realizacji zadań oraz ergonomia i bezpieczeństwo pracy. Czym właściwie jest automatyka przemysłowa? Dlaczego warto pomyśleć o zautomatyzowaniu procesów produkcyjnych? Podpowiadamy.

Historia automatyzacji

Rozwój automatyki nastąpił w latach 20. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Pierwsza automatyczna linia produkcyjna zaczęła funkcjonować w 1923 roku. Szereg innowacji był widoczny np. w technologii chemicznej i sposobie przesyłania prądu. Na kartach historii automatyzacji zapisał się m.in. pracownik firmy Ford (Del Harder), który pierwszy raz użył tego określenia w latach 40. XX wieku. W ten sposób opisał rodzaj samoczynnej produkcji samochodów.

Podstawowe korzyści automatyzacji

Za wdrożeniem innowacyjnych rozwiązań przemawia wiele argumentów. Automatyzacja procesów produkcyjnych pozwala przede wszystkim na stabilną realizację zadań zaprogramowanych w systemie. Niewątpliwym jej atutem jest możliwość zapewniania ergonomii pracy produkcyjnej. Tym samym wpływa na poziom bezpieczeństwa w całym przedsiębiorstwie. Automatyzacja linii produkcyjnych ma sens wszędzie tam, gdzie wykonywanie określonych zadań wymaga dużej dokładności i długotrwałej praktyki. Daje możliwość integracji maszyn oraz stanowisk roboczych.

Technologie w automatyzacji produkcji

  • Roboty przemysłowe – doskonale sprawdzają się w procesach spawania, szlifowania czy dozowania. Mogą pracować w bezpośrednim sąsiedztwie ludzi i większości maszyn. Tzw. coboty lub roboty współpracujące znajdują głównie zastosowanie w realizacji zadań takich jak polerowanie, frezowanie, malowanie oraz polerowanie.
  • Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe – są ze sobą ściśle powiązane, jednak istnieje pomiędzy nimi kluczowa różnica. Sztuczna inteligencja daje możliwość naśladowania przez komputer funkcji poznawczych. Za jej pośrednictwem może używać funkcji matematycznych oraz logiki. Uczenie maszynowe ułatwia w znacznym stopniu komputerowi naśladowanie ludzkiego rozumowania bez bezpośrednich konstrukcji.
  • Systemy wizyjne – przede wszystkim znajdują zastosowanie w przetwarzaniu i różnego rodzaju produkcji wyrobów. Są w stanie oceniać świeżość mięsa, owoców i warzyw oraz pozostałych produktów spożywczych. To układ współpracujących ze sobą urządzeń, które mają za zadanie interpretować obrazy na podobieństwo ludzkiego zmysłu.
  • Internet rzeczy (IoT) – jest siecią obiektów fizycznych, które zostały wyposażone w czujniki, oprogramowania oraz inne technologie. Automatyzacja przemysłu służy do wdrażania zaawansowanych technologii oraz systemów, które ułatwiają lub zastępują działania człowieka. Doskonale sprawdza się przy wykonywaniu monotonnych prac.

Praktyczne aspekty wdrożenia automatyzacji

Przede wszystkim pozwala na wyeliminowanie rutynowych aspektów pracy. Automatyzacja produkcji przemysłowej jest w stanie zwiększyć bezpieczeństwo pracowników oraz zapewnić szybką kontrolę produktów. Stanowi element niezbędny do sprawnego funkcjonowania zakładu produkcyjnego. Automatyka maszyn przyspiesza procesy produkcyjne, zwiększa wydajność oraz minimalizuje czynnik ludzki. Powtarzalne czynności są powtarzane w odpowiednim tempie, z niezmienną dokładnością oraz bez przerw.

Przyszłość automatyzacji produkcji

W automatyzacji produkcji może pomóc firma ESOX Industrial Automation. Ze szczegółami oferty warto zapoznać się na https://www.esox-automation.com/plCo przemawia za zautomatyzowaniem produkcji? Przede wszystkim jest to redukcja kosztów produkcji oraz znaczna poprawa produktów. Automatyzacja procesów technologicznych umożliwia większą kontrolę nad kolejnym etapem produkcji, w tym możliwość wykrywania nawet najmniejszych defektów.

5 1 vote
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!