Piotrków TrybunalskiWażne wiadomościWydarzenia

Czy będą dodatkowe patrole policji w okolicach komisji wyborczych? Czy dojdzie do kupowania głosów?

W najbliższą niedzielę druga tura wyborów samorządowych. Piotrkowianie wybiorą prezydenta miasta. Podczas pierwszej tury policja otrzymała zgłoszenie, że przed komisją wyborczą przy ulicy Szmidta w Piotrkowie, dochodziło do kupowania głosów. Dwa tygodnie temu policja opatrolowała okolice komisji wyborczej, ale informacji o kupowaniu głosów nie potwierdziła. Czy i tym razem dochodzić będzie do takiego procederu?

Podczas pierwszej tury wyborów, piotrkowska policja została poinformowana, że przed komisją wyborczą przy ulicy Szmidta (Szkoła Podstawowa nr 11) dochodzić może do kupowania głosów wyborczych. Mundurowych miał powiadomić jeden z członków komisji. Nieoficjalnie wiemy, że jeden głos wart był 60 złotych.

O wzmożone patrole policji zaapelował jeden z kandydatów Juliusz Wiernicki. – Już tylko kilkanaście godzin dzieli nas od ciszy wyborczej przed drugą turą wyborów prezydenckich. W związku z tym zwróciliśmy się z prośbą do Komedy Miejskiej Policji w Piotrkowie Trybunalskim o zwiększenie ilości patroli w okolicach lokali wyborczych. Niech te wybory będą uczciwym świętem demokracji – napisał w mediach społecznościowych.

– Policja w tym dniu będzie wykonywać swoje obowiązki. Każdego dnia dbamy o bezpieczeństwo mieszkańców, tak samo będzie w dniu wyborów – powiedziała w rozmowie z nami pst. post. Edyta Daroch z KMP w Piotrkowie.

Za fałszowanie dokumentów wyborczych grożą trzy lata więzienia. Mówi o tym art. 248 KK.

Kto w związku z wyborami do Sejmu, do Senatu, wyborem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, wyborami do Parlamentu Europejskiego,  wyborami organów samorządu terytorialnego lub referendum:

  1. sporządza listę kandydujących lub głosujących, z pominięciem uprawnionych lub wpisaniem nieuprawnionych,
  2. używa podstępu celem nieprawidłowego sporządzenia listy kandydujących lub głosujących, protokołów lub innych dokumentów wyborczych albo referendalnych,
  3. niszczy, uszkadza, ukrywa, przerabia lub podrabia protokoły lub inne dokumenty wyborcze albo referendalne,
  4. dopuszcza się nadużycia lub dopuszcza do nadużycia przy przyjmowaniu lub obliczaniu głosów,
  5. odstępuje innej osobie przed zakończeniem głosowania niewykorzystaną kartę do głosowania lub pozyskuje od innej osoby w celu wykorzystania w głosowaniu niewykorzystaną kartę do głosowania,
  6. dopuszcza się nadużycia w sporządzaniu list z podpisami obywateli zgłaszających kandydatów w wyborach lub inicjujących referendum, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
3 2 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!