GminykoronawirusPiotrków TrybunalskiWażne wiadomościWydarzenia

COVID-19 w piotrkowskiej straży pożarnej? [AKTUALIZACJA]

20 strażaków z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Piotrkowie nie wróciło ze zmiany do swoich domów i zostało zakoszarowanych w strażnicy. Powodem jest podejrzenie zakażenia koronawirusem u jednego z nich.

Informacja o tym, że jeden ze strażaków może być chory, dotarła do komendy wczoraj późnym wieczorem. Strażak pełniący służbę, tę informacje otrzymał od bliskiego członka swojej rodziny, u którego testy „wyszły” pozytywne. Natychmiast wdrożono specjalne procedury dzięki którym Komenda Miejska PSP pracuje normalnie, a mieszkańcy miasta i powiatu są bezpieczni.

Strażacy „ze starej” zmiany z własnej woli pozostali w jednostce, a swoją zmianę dokończyli w maseczkach i jednorazowych rękawiczkach. Wszystkie sprzęty, do których mieli dostęp, zostały w nocy odkażone, a pomieszczenia ozonowane. Także do rana zdezynfekowano wszystkie pojazdy gaśnicze.

Na wypadek takich zdarzeń, już kilka tygodni temu w piotrkowskiej PSP opracowano specjalne scenariusze działań. Strażacy którzy przyszli dziś rano do pracy, służbę pełnią w pomieszczeniach które nie są skomunikowane z resztą jednostki, Przebywają oni w pomieszczeniach z oddzielnym wejściem. Działa tam także zapasowe stanowisko kierowania. Problem może stanowić jedynie toaleta, bo strażacy muszą korzystać z przenośnego toy-toya i nie mają możliwości brać prysznica.

Do kiedy potrwa taka sytuacja? Strażacy mają nadzieję, że jak najkrócej, czyli do dzisiejszego popołudnia, kiedy to mają być znane wyniki testów strażaka badanego w nocy. Jeśli w testach nie ma koronawirusa, to wszyscy normalnie wrócą do domów, a zmiana z wydzielonych pomieszczeń wróci do standardowych warunków służy. Jeśli natomiast okaże się, że w pobranych próbkach wykryto COVID-19, niestety prawdopodobnie wyłączy to 20 strażaków ze służby na najbliższe dwa tygodnie.

OŚWIADCZENIE KM PSP W PIOTRKOWIE:

Komenda Miejska PSP w Piotrkowie Trybunalskim informuje, że sytuacja opisana w artykule zaistniała w dniu wczorajszym tj. 08.05.2020. Z chwilą uzyskania informacji o okolicznościach zostały wdrożone, przygotowane wcześniej, procedury wewnętrzne mające na celu zapewnienie ciągłości  działania Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP a także Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej.

Przeprowadzony test u funkcjonariusza na obecność wirusa SARS CoV-2 dał wynik negatywny. Po konsultacjach z  PPIS w Piotrkowie Trybunalskim oraz PIS MSWiA, Komenda Miejska PSP w Piotrkowie Trybunalskim funkcjonuje z zachowaniem dotychczasowego reżimu sanitarnego.

Zastępca Dowódcy
Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej
Komendy Miejskiej PSP
w Piotrkowie Trybunalskim
mł. bryg. Wojciech Pawlikowski

0 0 vote
Article Rating
Tagi

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Close
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Close
Close