RozprzaWażne wiadomościWydarzenia

Blisko milion złotych na renowację cmentarza wojennego w Milejowie

Gmina Rozprza pozyskała z budżetu państwa dofinansowanie w kwocie 950 tys. zł na renowację zabytkowego cmentarza wojennego w Milejowie.

– Dziękujemy premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za przyznanie środków finansowych, wojewodzie Tobiaszowi Bocheńskiemu za wskazanie naszego wniosku i pozytywną opinię, a posłowi Grzegorzowi Lorkowi i Jolancie Krupie – radnej Gminy Rozprza za wspieranie i poparcie dla słusznej inicjatywy. Wierzę, że gruntowny remont tego miejsca będzie oddaniem czci żołnierzom, którzy broniąc swojej ojczyzny przed niemiecką armią, oddali dla niej najcenniejszy dar – własne życie” – powiedział Janusz Jędrzejczyk, wójt Gminy Rozprza.

We wspólnej mogile miejsce spoczynku znalazło 630 żołnierzy Armii „Łódź” i Armii „Prusy” poległych pomiędzy 4 a 6 września 1939 roku w obronie Piotrkowa Trybunalskiego przed I Niemiecką Dywizją Pancerną. Udało się zidentyfikować tylko 157 poległych, w tym 24 oficerów i 133 żołnierzy
szeregowych. 473 osoby pochowano jako nieznane. Pierwszy pomnik ku czci poległych żołnierzy wybudowano w 1967 roku. Uroczystości odsłonięcia odbyły się 29 października 1967 roku.
W 2001 roku cmentarz odnowiono. Przebudowano gruntownie kwatery, uporządkowano alejki i wykonano nowy obelisk. Tradycyjnie w każdą pierwszą niedzielę września na cmentarzu wojennym w Milejowie odbywają się uroczystości upamiętniające żołnierzy walczących w tzw. ”Bitwie o szosę piotrkowską” i mieszkańców okolicznych miejscowości, pomordowanych wówczas przez Niemców.

5 1 vote
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!