Piotrków TrybunalskiWażne wiadomościWydarzenia

Akcja Movember. Panowie, badajcie jądra i prostatę, by w porę wykryć raka

Termin Movember powstał w wyniku połączenia dwóch wyrazów moustache – wąsy oraz november – listopad. Celem kampanii Movember jest zmiana oblicza męskiego zdrowia, natomiast wąsy, które przez twórców zostały ustanowione symbolem kampanii, mają ową zmianę oblicza komunikować. Luźna i zabawna forma kampanii sprzyja podejmowaniu trudnych i ważnych tematów – przekonują twórcy portalu onkologicznego zwrotnikraka.pl.

W rozpoznawaniu i leczeniu nowotworów męskich kluczowa jest rola profilaktyki

Mężczyźni częściej niż kobiety zaniedbują swoje zdrowie. Zgłaszają się do lekarza, dopiero wtedy, gdy wystąpią dolegliwości bólowe. Wielu panów nie przeprowadza regularnych badań profilaktycznych.

Tymczasem choroby układu moczowo-płciowego dotykają co trzeciego mężczyznę.

Najczęstszym nowotworem męskim jest rak prostaty. Stanowi 15,5 proc. wszystkich zachorowań, a ten odsetek wciąż rośnie.

Na raka jąder chorują głównie młodzi mężczyźni. 70 proc. zachorowań na ten typ nowotworu występuje u osób między 20 a 39 rokiem życia.

Łódzkie

W Łódzkiem w 2022 r. wykonano 393 zabiegi z powodu nowotworu złośliwego gruczołu krokowego, a łącznie 505 (część poza pakietem onkologicznym). Najwięcej w szpitalach w Bełchatowie, Koperniku i WAM w Łodzi. W szpitalu w Zgierzu – 19. W 2021 r. takich zabiegów było 239.

Przypomnę, że NFZ od 1 kwietnia 2022 r. leczenie chirurgiczne raka gruczołu krokowego z zastosowaniem systemu robotowego (da Vinci) zostało dodane do katalogu świadczeń gwarantowanych finansowanych ze środków publicznych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W Łódzkiem takie operacje, z użyciem robota, mogą być wykonywane w Salve i Koperniku w Łodzi oraz w Szpitalu w Bełchatowie. Zastosowanie robotów zmniejsza inwazyjność zabiegów operacyjnych poprzez wykonywanie mniejszych nacięć i mniejszy ubytek krwi, oraz skraca czas rekonwalescencji – informuje Anna Leder, rzeczniczka łódzkiego NFZ.

Przyłącz się do akcji Movember

W każdym wieku pamiętaj o regularnym samobadaniu jąder. Znaczna część zachorowań dotyczy mężczyzn w wieku 14 – 35 lat. W 95 proc. przypadków może być całkowicie wyleczalny. Warunkiem jest jego wczesne wykrycie.

Po 40. roku życia regularnie badaj prostatę (PSA oraz konsultacja urologiczna). Skierowanie do urologa otrzymasz od lekarza POZ, badanie możesz zrobić także w ramach programu Profilaktyka 40+

Po 60. roku życia raz w roku wykonuj USG jamy brzusznej w celu oceny m.in. nerek i pęcherza moczowego.

Wykrycie choroby w początkowej fazie rozwoju zwiększa szanse na wyleczenie. Może upłynąć kilka lat od momentu pojawienia się pierwszych komórek rakowych do wystąpienia objawów choroby.

Nowotwory męskie

Co kryje się pod tym pojęciem? Jakie czynniki ryzyka możemy wyeliminować, a na które nie mamy wpływu? Jakie zmiany w stylu życia warto wprowadzić? Które badania i kiedy powinni wykonać mężczyźni?

Przypominamy męską rozmowę z ekspertem, w której lek. med. Kamil Kuć, specjalista onkologii klinicznej z Wojewódzkiego Szpitala w Przemyślu odpowiada na ważne pytania.

Wskazuje, które nowotwory męskie występują najczęściej i kto może być na nie narażony oraz podpowiada, w jaki sposób przekonać mężczyzn do badań.

5 1 vote
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!