To koniec pewnej epoki dla wiernych cerkwi Wszystkich Świętych w Piotrkowie Trybunalskim. Po 26 latach posługi ze swoją parafią pożegnał się proboszcz, ks. Jan Jakimiuk.
Niedzielna liturgia miała wyjątkowy charakter. Cerkiew, która jeszcze niemal trzy dekady temu gościła zaledwie garstkę osób, dziś wypełniła się po brzegi. Kiedyś, by wejść do kościoła, trzeba było korzystać z bocznych drzwi, bo wejście główne zajmowały rusztowania. Trzeba było także uważać, na spadające tynki, bo te „leciały” jeden z drugim. Dziś wierni przybyli tłumnie, by podziękować swojemu pasterzowi za lata wspólnych modlitw, rozmów i wsparcia.
Od garstki wiernych do pełnej świątyni
Kiedy ks. Jan Jakimiuk obejmował parafię ponad ćwierć wieku temu, sytuacja wspólnoty prawosławnej w Piotrkowie była trudna. Dzięki jego determinacji, otwartości i ciężkiej pracy, cerkiew stała się miejscem tętniącym życiem. Dziś piotrkowska parafia to nie tylko zabytek architektury, ale przede wszystkim wspólnota ludzi, którzy w ks. Janie widzieli nie tylko duchownego, ale i przyjaciela, bo podczas uroczystości nie brakowało łez wzruszenia.
Złoty Medal za Zasługi dla Miasta
W pożegnaniu wzięły udział również władze samorządowe. Obecny był Prezydent Miasta wraz ze swoim zastępcą oraz wiceprzewodniczący Rady Miasta. Był to moment szczególny – ks. Jan Jakimiuk został uhonorowany Złotym Medalem za Zasługi dla Piotrkowa Trybunalskiego. To prestiżowe odznaczenie jest wyrazem uznania dla wkładu duchownego w życie społeczne i kulturalne miasta oraz za jego dbałość o wielokulturowe dziedzictwo Piotrkowa.
W uroczysości wzięli udział przedstawiciele piotrkowskiego duchowieństwa, Urzędu Marszałkowskiego Starostwa Powiatowego i Aresztu Śledczego.
Co dalej z piotrkowską parafią?
Na ten moment nie wiadomo jeszcze, kto zostanie następcą ks. Jana Jakimiuka i przejmie obowiązki proboszcza. Wiadomo, że duchowny wraca w rodzinne strony na Podlasie. Decyzję w sprawie powołania nowego proboszcza podejmą władze kościelne w najbliższym czasie.












































































































Polecamy