Piotrków TrybunalskiWydarzenia

99. rocznica „Cudu nad Wisłą”

W czwartek, 15 sierpnia, w całej Polsce obchodzimy Święto Wojska Polskiego ustanowione w rocznicę Bitwy Warszawskiej. W 99. rocznicę „Cudu nad Wisłą” upamiętnimy w Piotrkowie Trybunalskim pamięć poległych bohaterów.

15 sierpnia przypada kolejna rocznica zwycięskiej bitwy wojsk polskich pod dowództwem marszałka Józefa Piłsudskiego nad wojskami radzieckimi kroczącymi w stronę zachodniej Europy. Było to decydujące starcie wojny polsko-bolszewickiej 1919-1921 uznane przez historyków za jedną z najważniejszych bitew, która zadecydowała o losach świata. To zwycięstwo na blisko 20 lat zapewniło naszemu krajowi niepodległość i równocześnie uchroniło Europę od ataku bolszewików. Dzień 15 sierpnia jest także Świętem Wojska Polskiego. Święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej ustanowił Sejm ustawą z 1992 roku.

Hołd bohaterom Bitwy Warszawskiej oraz żołnierzom przez dzieje walczącym o wolność Rzeczypospolitej oddamy także w Piotrkowie Trybunalskim. O godz. 10:00 w kościele oo. Bernardynów odprawiona zostanie msza św. w intencji ojczyzny oraz Wojska Polskiego
Punktualnie o godz. 11.00 kwiaty pod pomnikiem Grobu Nieznanego Żołnierza oraz tablicą upamiętniającą gen. Stefana Roweckiego ps. „Grot” złożą przedstawiciele władz miasta i powiatu piotrkowskiego oraz członkowie organizacji i stowarzyszeń kombatanckich – informuje magistrat.

0 0 vote
Article Rating

Powiązane artykuły

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x