Piotrków TrybunalskiWydarzenia

27 lat temu powstało Stowarzyszenie „Pałacyk”

Pierwsze założycielskie zebranie „Pałacyka”na którym wybrano Zarząd Klubu, odbyło się 18 lutego 1991 roku. Niestety, nie został on uznany przez sąd w Piotrkowie Trybunalskim, mylnie bowiem uznano, że jest to Klub AA, a przecież Stowarzyszenie nie było anonimowe i wspierało już wtedy nie tylko alkoholików, miało również swoich członków, którzy wypełnili deklarację przystąpienia do stowarzyszenia. Rejestracja Stowarzyszenia „Pałacyk” nastąpiła dopiero 5 kwietnia 1991 roku, z nowo wybranym Zarządem i Komisją Rewizyjną.

Pisząc historię Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy Abstynenckiej „Pałacyk”, należy wspomnieć o Ośrodku odwykowym i oddziale uzależnień w Zabłotach koło Zelowa. Tam bowiem w roku 1990 kilka osób uzależnionych od alkoholu skończyło terapię i powróciło do Piotrkowa Trybunalskiego. Na początku grudnia 1990 roku osoby te zaczęły się spotykać w Kościele Ojców Jezuitów na mityngach AA. Ponieważ grupa była coraz liczniejsza, uczestnicy zwrócili się o pomoc do Urzędu Miasta, który przyznał im pomieszczenia w pałacyku przy ulicy Próchnika, gdzie mieści się obecnie Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Piotrkowie.

To właśnie od tego pałacyku (pierwszej siedziby) Stowarzyszenie wzięło nazwę. Niestety pomieszczenia po byłej Izbie Lekarskiej były w opłakanym stanie. Przeprowadzono konieczny remont, a inicjatorzy korzystając z własnych pieniędzy zadbali o przytulny wygląd siedziby Stowarzyszenia „Pałacyk”. Aby móc pozyskiwać pieniądze, grupa musiała się zarejestrować. Tylko wtedy samorząd mógł finansowo wspierać działalność organizacji pozarządowej. W ten sposób można było zakupić potrzebny sprzęt, a nawet zorganizować zajęcia terapeutyczne.

W marcu 1993 roku Stowarzyszenie zmieniło swoją siedzibę na obiekt Urzędu Miasta, administrowany przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, znajdujący się przy ulicy Wysokiej 15.
We wrześniu 1999 roku nastąpiła przeprowadzka do trzeciej siedziby przy al. 3 Maja 31, gdzie Stowarzyszenie mieści się do dziś.

Na oficjalne obchody połączone z zabawą abstynencką przy zespole FENIX organizatorzy zapraszają w sobotę 21 kwietnia do sali OSP w Kosowie.

 

0 0 vote
Oceń temat artykułu
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane artykuły

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!