Piotrków TrybunalskiWażne wiadomościWydarzenia

8 maja obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięstwa

8 maja 1945 r. hitlerowskie Niemcy podpisały w Berlinie akt bezwarunkowej kapitulacji, który zakończył na kontynencie europejskim II wojnę światową, największy i najtragiczniejszy konflikt w historii ludzkości. 

Dziś mija 79 lat od tamtych wydarzeń, a pamięć o poległych za wolność Ojczyzny jest wciąż żywa. Hołd bohaterom II wojny światowej oddaliśmy złożeniem kwiatów pod pomnikiem Grobu Nieznanego Żołnierza. Z okazji przypadającej dziś rocznicy wieńce złożyli przedstawiciele władz  samorządowych oraz członkowie organizacji kombatanckich. W imieniu mieszkańców Piotrkowa Trybunalskiego wieniec przy pomniku Grobu Nieznanego Żołnierza złożyli prezydent Juliusz Wiernicki oraz zastępcy prezydenta: Krystyna Czechowska i Piotr Kulbat a także Przewodniczący Rady Miasta Mariusz Staszek.

– Ten dzień ważny jest nie tylko dla Polaków, ponieważ zachodnia Europa także świętuje dziś dzień zakończenia tej okropnej wojny. To także ważna chwila dla mnie, ponieważ pierwszy raz po zaprzysiężeniu, już oficjalnie jako prezydent miasta, reprezentuję mieszkańców – powiedział w rozmowie z dziennikarzami Juliusz Wiernicki.

Od 2015 roku ​8 maja obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięstwa. Ustawa podpisana przez Bronisława Komorowskiego, byłego Prezydenta RP, zniosła Święto Zwycięstwa i Wolności obchodzone 9 maja i funkcjonujące w kalendarzu od 1945 r., gdy dekretem ustanowiły je władze PRL.

Warto zaznaczyć, że kapitulacja III Rzeszy zakończyła wojnę w Europie, ale nadal toczyły się walki z Japonią. Dopiero jej kapitulacja – 2 września 1945 r. – była końcem II wojny światowej.

5 1 vote
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!